Опісторхоз

Опісторхоз фото

Опісторхоз - глистяна інвазія всіх ссавців, яка викликається плоскими трематодами роду Opistorchis. Найчастіше причиною опісторхозу стає сибірська двоустка. Гельмінт великий, досягає в довжину - 20 мм, в ширину - 3 мм, форма тіла пластинчаста. Головні господарі паразита: котячі, псові, свині і людина. Цікаво знати, що в організмі котячих, наприклад, опісторх паразитує тільки 2-3 роки, а в тілі ж людини він відчуває себе набагато «комфортніше» і живе до 20-25 років!

Джерелом опісторхозної інвазії стають особи, які є основними або проміжними господарями паразита. Проміжні господарі - це риба, а саме представники виду коропових. Спалахи опісторхозу зазвичай відбуваються під час промислу рибної продукції (травень - вересень).

Опісторхи можуть проникати в організм людини з непромитої обробної дошки, яка використовувалася для чищення риби. Під дією шлункової кислоти оболонка цисти паразита руйнується, і черв легко потрапляє в травну систему пацієнта.

Симптоми

Симптоматика хвороби, як правило, залежить від стадії життєвого циклу паразита. Спочатку опісторхоз може проявляти себе жовтяницею, втратою апетиту, депресивними станами, втомою, загальним порушенням травлення (запор, діарея). Гостра форма опісторхозу характеризується також печією і блювотою.

Під час пальпації пацієнт скаржиться на болі в правому боці, може відзначатися ущільнення печінки. Хвороба також проявляється множинними алергічними реакціями.

Гострі ознаки захворювання, характерні практично для всіх пацієнтів, включають в себе: підвищений лейкоцитоз; еозинофілію; стрімкий підйом температури (до 40С).

Легка форма опісторхозу супроводжується помірним лейкоцитозом і температура тіла тримається на рівні 38С. Середня тяжкість хвороби протікає з вираженим свербінням епідермісу, підвищеною ШОЕ, температурою близько 39 С.

Хронічний опісторхоз виявляє себе ознаками гепатиту, холециститу і панкреатиту. Також можливий прояв уражень шкіри:
- акне;
- раптові передчасні зморшки;
- веснянки;
- себорея.

Жінкам потрібно мати на увазі, що присутність опісторху в організмі може порушувати менструальний цикл і викликати болючі місячні.

Зазвичай через два тижні всі перераховані вище ознаки зникають,  починається латентний період. Іноді хвороба супроводжується клінічними ознаками, типовими для ураження легеневої тканини. Тоді захворювання протікає як астматичний бронхіт з вогнищевими ураженнями, пов'язаними з мігруючими гельмінтами. Буває, що гельмінтоз проявляється міокардитом, ураженням нирок, що характеризується протеїнурією, мікрогематурією і імунопатологічними реакціями.

Діагностика опісторхозу вимагає скринінгових досліджень крові. Складність у визначенні діагнозу захворювання полягає в тому, що при опісторхозі проявляється схожість симптомів з багатьма іншими захворюваннями. Дослідженню піддається кал, сеча, враховується епідеміологічна історія, рід діяльності, а також харчові уподобання пацієнта.

Лікування

Перший крок в лікуванні опісторхозу - зупинка алергічних симптомів, спровокованих проникненням паразита. Показаний прийом антигістамінних і протизапальних препаратів. Наступний крок - дотримання строгої дієти, яка вимагає обмежити кількість жиру і рекомендує використовувати жовчогінні засоби. Далі показано застосування антигельмінтних засобів - празиквантелю, більтрициду. Ці препарати ефективно вбивають червів, однак загрожують токсичними побічними ефектами.

Профілактика опісторхозу зводиться до уважного ставлення до гігієни харчування. Якщо Ви прихильник суші, візьміть до уваги те, що японці - лідери з глистяної інвазії у світі, так як їх кухня багата сирою рибою. Словом, їсти рибу, яка не зазнала достатньої термічної обробки, не рекомендується. Глисти гинуть при копченні, солінні, заморожуванні.

У разі підозри на зараження опісторхом, Ви можете здати аналізи в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Вартість пакета №25 («Паразитарний») на сьогодні 750 грн. Дослідження включає в себе визначення сумарних антитіл не тільки до опісторхів, а й аскарид, лямблій, трихінели, токсокари і ехінококів.

 

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.