Оперізвальний лишай

Оперізуючий лишай фото

Багато хто з нас в дитинстві хворів на вітрянку, але мало хто знає, що вірус, який викликає це типово дитяче і відносно легке захворювання неймовірно підступний. Він здатний зачаїтися в нашому організмі на багато років, а потім раптово проявити себе у всій красі у вигляді такого малоприємного захворювання як оперізуючий лишай. Ім'я цього вірусу Varizella-zoster (VZV).

Похилий вік, стрес і будь-які інші фактори (лихоманка, гормональні зміни, надлишкова інсоляція, травми), які можуть зменшити наш імунітет, є пусковими механізмами для реактивації вірусу.

Слід зазначити, що не всі ті, хто перехворів на вітряну віспу, мають шанси на захворювання в майбутньому, і навпаки, якщо Ви з вітрянкою не були знайомі в дитинстві то, це не гарантія того, що вірус Варіцелла-Зостер обійде Вас стороною. Рідко, але відзначені випадки, коли первинна інфекція протікала безсимптомно. Після першого контакту з вірусом Варіцелла-Зостер, імунна система мобілізовується, щоб нейтралізувати вірус, створюючи специфічні антитіла. Ці антитіла запобігають подальшому поширенню вірусної інфекції.

Однак, не дивлячись на наявність численних антитіл, організм не завжди може повністю перемогти вірус, який «ховається» в сенсорних гангліях спинного мозку чи черепно-мозкових нервах. Таким чином, вірус залишається непоміченим протягом тривалого часу, іноді на все життя. Вірус Варіцелла-Зостер вступає в латентну стадію, в якій не здатний розмножуватися до певної пори - поки не впаде імунний захист.

Близько 90 - 95% населення планети вражаються вірусом вітряної віспи протягом свого життя, і передбачається, що 20% з них згодом будуть мати справу з оперізувальним лишаєм. Статистика свідчить про 150 000 нових випадків оперізувального лишаю щороку по країні.

Незважаючи на те, що активація вірусу Варіцелла-Зостер може статися в будь-якому віці, оперізуючий лишай є типовим захворюванням літніх людей. Фазоутворення і розрив пухирців збігається з піком контагіозності захворювання. Пацієнт перестає бути заразним, коли всі пошкодження посохли і утворилися скоринки.

Появі висипки часто передує так звана продромальная фаза, що характеризується почервонінням шкіри і відчуттям поколювання або оніміння шкіри в тому місці, де через деякий час з'являться пухирі. Як правило, ця фаза починається від 48 годин до двох тижнів до появи пошкоджень шкіри. 50 - 60% випадків ураження оперізувальним лишаєм локалізується в грудному відділі. Висипання можуть виникати і в інших місцях, так як типові везикули мають тенденцію проявлятися по ходу нервових гілок, де вірус знайшов собі «притулок». Наприклад, якщо вірус Варіцелла-Зостер зачаївся в трійчастому нерві, пошкодження виникають на рівні рота, язика або очей. В останньому випадку мова йде про офтальмологічний лишай і зустрічається він у 10 - 20% всіх хворих на оперізуючий лишай.

Болі при оперізуючому лишаї багато пацієнтів описують їх як пульсуючі, гострі і пекучі. Якщо везикулярне пошкодження локалізується на лівій стороні грудей, воно може імітувати серцевий біль. Також може мати місце головний біль, нетерпимість до світла. У деяких випадках, досить рідкісних, інфекція моторних нейронів переднього рогу спинного мозку викликє параліч ураженого нерва.

Іноді висипання супроводжуються такими ознаками як: підвищення температури тіла, сильні болі в животі, що імітують апендицит, жорсткість м'язів спини і шиї, хропіння, нефротичний синдром (набряки, проінурія і т.п.).

Через 7 - 10 днів везикули розриваються і утворюють струпи. Після утворення кірок, як правило, мимовільне відшаровування уражених шарів шкіри відбувається протягом 10 днів. Шкіра регенерує протягом наступних 2 - 4 тижнів, часто з залишковими м'якими рубцями і змінами в пігментації.

Найбільш частим ускладненням захворювання є хронічні невропатичні болі, які розвиваються через 30 днів після загоєння пошкодженої шкіри і продовжаться впродовж декількох місяців або років.

Головною метою лікування оперізуючого лишаю є зменшення хворобливих відчуттів за рахунок використання протизапальних і знеболюючих препаратів. Шкіра повинна залишатися чистою і сухою, щоб запобігти бактеріальній суперінфекції. Будь-яка пов'язка повинна бути м'якою і захищати від травм при контакті з одягом. Специфічні противірусні препарати (ацикловір, валацикловір) можуть надати допомогу за умови, що вони будуть прийняті протягом 48 - 72 годин після початку висипань.

Своєчасне і якісне визначення наявності вірусу Варіцелла-Зостер в Вашому організмі за допомогою надчутливої діагностики ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) можливе в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Ціна обстеження на сьогодні становить 155грн.

 

 

 

 

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.