Шистосомоз

Шистосомоз фото

           Чи знаєте Ви, яка сама поширена паразитарна хвороба на землі після малярії? Відповідь проста: шистосомоз. Черви, що викликають захворювання, вражають близько 200 мільйонів чоловік у всьому світі. Щороку шистосомозом захворює від 200000 до 300000 чоловік.
            Сам термін «шистосомоз» ідентифікує цілу групу паразитарних захворювань, викликаних плоскими червами, що належать до роду Schistosoma. Залежно від області тіла, в якій паразитує сисун, мова може йти про ректальний, урологічний, гепато-портальний, селезінковий або легеневий шистосомоз.
              Головні три види шистосом, які становлять особливу небезпеку для людини, це: японська, кров'яна і Мансона.
              Шляхи передачі
              Шистосомоз передається через контакт із зараженою водою, що в основному зачіпає дітей, які люблять гратися близько брудних джерел.
Дорослий черв живе у венозних сплетіннях сечового міхура і кишечника. Яйця паразита можуть «бурити» стінки цих органів і в подальшому, змішуючись з фекаліями і сечею, потрапляють в навколишнє середовище.
З яєць шистосом виходять личинки, які прикріплюються до стебел деяких видів водних рослин і заражають проміжного господаря - молюска. Всередині його личинки розмножуються і виходять у воду, інфікуючи потім людину.
              Симптоми
              Ознаки захворювання розрізняються залежно від виду залученого паразита і стадії зараження. Личинкові ураження шкіри можуть викликати дерматит з сверблячкою і висипом, завдяки активізації імунної відповіді, що руйнує личинки.
              Гострий шистосомоз (сильна інвазія) призводить до лихоманки, ознобу, втрати ваги, кашлю, головного болю, що супроводжуються збільшенням лімфатичних вузлів, печінки і селезінки.
              Сечовий шистосомоз характеризується частими і болючими сечовипусканнями. Коли яйця шистосом проходять через стінки сечового міхура, вони можуть застрявати в них як у «пастці», тим самим провокуючи локальні запальні реакції і призводячи до гематурії.
У сечовому тракті виникають гістологічні зміни з фіброзними процесами в сечовому міхурі та розширенням сечоводів, аж до ниркової недостатності з підвищеною схильністю до раку сечового міхура. Згодом хронічний шистосомозний цистит веде до анемії. Також часто зустрічаються вторинні інфекції сечостатевого тракту, які викликають появу численних симптомів, включаючи генітальні виділення і крововтрати, порушення менструального циклу, безпліддя і ускладнення під час вагітності.
              При кишковому шистосомозі черви проникають в печінку через портальну вену, приводячи до фіброзу і цирозу. По суті, ця форма захворювання проявляється гострим проносом з кров'ю в калі, що чергується з періодами ремісії. У слизовій оболонці кишечника відзначаються виразкові і поліпозні ураження.
              Яйця шистосом, присутні в судинах, на рівні легень можуть визначати гранульоми і легеневу гіпертензію.              
Діагностика
              Діагноз шистосомоз встановлюється після виявлення яєць паразиту в сечі і фекаліях або шляхом тестування на антитіла зразка крові пацієнта. (Особливо показово робити аналіз крові в гострій фазі, коли симптоми неспецифічні і яйця сисуна не виявляються.)
Ендоскопічні і біопсичні дослідження мають сенс для оцінки тяжкості ускладнень, викликаних шистосоми.
              Лікування і профілактика
              Хоча шистосомоз і менш смертоносний, ніж малярія,
до терапії хвороби слід вдаватися негайно, після появи перших же ознак, щоб уникнути ризику розвитку таких ускладнень як ниркова недостатність, фіброз печінки, цироз, кровотеча варикозних вен стравоходу і портальна гіпертензія.
              Найбільш ефективним в боротьбі з шистосомою показав себе празиквантел. Раніше широко використовувалися лукантон, нірідазол і оксамніхін, однак, в даний час ці препарати застосовуть менше, оскільки вони помітно поступаються перед празиквантелом. У разі наявності ускладнень можлива терапія кортикостероїдами. Для визначення дозування медикаментів, необхідна консультація інфекціоніста.
              Після закінчення терапії рекомендується пройти клінічні перевірки через 3 і 6 місяців, щоб виявити наявність живих яєць шистосоми. При їх наявності необхідний повторний терапевтичний цикл. Зробити відповідні діагностичні тести можна в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус».
              Превентивні заходи по відношенню до шистосомозу засновані на меліорації водоносних об'єктів, будові каналізаційних мереж, інформуванні громадськості про ризик контакту із зараженими водами і дотриманні елементарних норм особистої гігієни.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.