Токсокароз

Токсокароз фото

<Захворювання, що викликається нематодами роду Toxocara, відоме під назвою токсокароз. Toxocara Canis є різновидом аскариди, специфічного паразиту шлунково-кишкового тракту собак та інших псових (лисиці, вовки і т.д.). Собача токсокара є заразною для людини, чого не скажеш про токсокару котячу чи токсокару великої рогатої худоби. Тому, говорячи про токсокароз по відношенню до людини, ми будемо мати на увазі збудника саме Toxocara Canis.

Яйця і личинки токсокар в навколишньому середовищі є дуже стійкими і можуть бути спроможними до інфікування протягом декількох місяців і навіть років. Виходячи з цього, треба розуміти, що місця вигулу собак можуть бути забруднені такими яйцями і личинками. Найчастіше токсокарозом заражаються діти, граючись в пісочниці, де недавно «погуляли» з песиком. Тому батькам малюків треба бути особливо уважними по відношенню до вибору ігрових майданчиків дитини.

В організмі людини токсокара не може завершити свій повний життєвий цикл, проте це не заважає нематоді призвести до серйозних уражень різних органів і систем. «Улюблений» орган токсокар - тонкий кишечник, але личинки нематод в стані міграції можуть бути знайдені не тільки в кишковій порожнині, а й в численних органах (легені, очі, печінка, серце і т.д.).

Toxocara Canis має веретеноподібну форму і досягає в довжину від 7 до 18 см, товщина - 0,3 мм. Це білий черв з кремовим відтінком. Дорослі особини мають типові шийні кільця. Яйця нематод кулясті або овальні, розміром близько 75 х 90 мкм з товстої мембраною.

У токсокар прямий життєвий цикл, проте, надзвичайно складний. Після відкладання яєць в фекаліях, личинки до 10-15 днів не розвиваються. Для того щоб почати розвиток, яйце має потрапити знову в організм свого майбутнього господаря. (В якості вторинного господаря можуть служити, наприклад, Після того, як яйце потрапило в організм собаки, або безпосередньо, або через гризунів, з нього виходить личинка, яка пробуравлює стінку кишечника і мігрує в легені через ворітну вену і печінку. З легень, при кашлі або чханні, токсокари досягають ротової порожнини і можуть бути частково вилучені з організму, а частково повторно проковтнуті. Така міграція займає близько 10 днів.

Після повторного проковтування личинка досягає кишечника і переходить до своєї дорослої стадії. Таке перетворення займає в цілому від 25 до 30 днів з моменту зараження. Незабаром токсокара почне відкладати яйця, які виходять з організму господаря разом з калом.

Дорослі особини токсокар не смокчуть кров, а харчуються поживними речовинами господаря. Личинки в стадії своєї соматичної міграції, досягаючи печінки, легенів, серця, головного мозку, скелетних м'язів і стінок шлунково-кишкового тракту,можуть інкапсулюватися і, ініціюючи стадію спокою, зберігати здатність до зараження протягом багатьох років.

Люди заражаються токсокарозом, ковтаючи яйця гельмінта при прямому чи непрямому контакті з фекаліямисобак, а іноді і з шерстю тварини. Людина для токсокар може виступати в якості проміжного господаря, тобто личинка в нашому організмі не завершує розвиток до дорослої особини. Але личинки мігрують через кишкову стінку, викликаючи різні типи синдромів: вісцеральний, очний і т.п.

Як уже згадувалося вище, особливому ризику зараження піддаються діти, маючи контакт із забрудненим середовищем в парках, скверах, пісочницях. Людська глистяна інвазія, як правило, має позитивний прогноз. Однак якщо не звертати на неї уваги, то очна глистяна інвазія, наприклад, може призвести до сліпоти, а вісцеральна - до летального результату (рідко).

У плані боротьби з токсокарозом слід особливу увагу приділити заходам профілактичного захисту. Якщо у вас вдома живе собака, то необхідно розуміти, що запобігти її зараженню яйцями гельмінтів, що знаходяться в грунті, досить важко. Необхідна регулярна і своєчасна дегельмінтизація тварин.

Пам'ятаючи, що діти особливо уразливі до інвазії мігруючих личинок, слід привчати малят до правильних гігієнічних звичок: мити руки перед їжею і після контакту з твариною. Настійно рекомендується не вигулювати собак на дитячих майданчиках.

Як антигельмінтна терапія проти токсокар і інших нематод використовуються глистогінні засоби широкого спектру дії, похідні бензімідазолу (наприклад альбендазол, фебалтен, фенбендазол), левамізол, івермектин. Пірантел, морантелом і похідніпіперазину мають менший спектр дії, але також досить ефективні проти круглих червів.

Виявити наявність інвазії токсокар в організмі, шляхом визначення сумарних антитіл можна в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Вартість діагностичного тесту на сьогодні становить 140 грн. Розширена діагностика (сумарні антитіла до аскариди, лямблій, опісторхів, трихінели, ехінококу і токсокар) - 750 грн (пакет №25 «Паразитарний»).

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.