Креатинурія

Креатинурія фото

Креатинурія - наявність креатиніну в сечі. Аналіз на визначення рівня креатиніну містить корисну інформацію про функціональну активність нирок.

Креатинін - це продукт катаболізму креатинфосфату. Молекули креатинфосфату розташовані головним чином в скелетних м'язах і серці, та є для цих тканин джерелом енергії, необхідної для скорочення.

Важливо розуміти, що саме виробництво креатиніну тісно пов'язане з метаболізмом азотовмісної кислоти - креатину. Під час поглинання цієї кислоти м'язами, невелика кількість її з плином часу перетворюється в креатинін. Потім цей креатинін надходить в кров, а далі фільтрується нирками.

Коли ниркова фільтрація нормальна, концентрація креатиніну в сироватці і кількість, що міститься в сечі, залишаються сталими. Якщо рівень креатиніну збільшується, це означає, що нирки добре не справляються зі своєю роботою.

Нормальні показники рівня креатиніну в сечі наступні:
• для жінок: 600 - 1800 м г / добу;
• для чоловіків: 800-2000 мг / добу.

Слід враховувати той факт, що кількість креатиніну, що виділяється організмом, залежить від віку пацієнта, розвитку м'язової маси і фізичної активності. Саме тому концентрації метаболіту у чоловіків вище, ніж у жінок і дітей.

Причини креатинурії

Високий креатинін в сечі може бути пов'язаний з цілою низкою чинників. Це: лихоманка, голодування, м'язова дистрофія, цукровий діабет, акромегалія, гломерулонефрит, пієлонефрит, сечокам'яна хвороба, фізичне перенапруження, травми м'язів.

Зниження концентрації креатиніну пояснюється наступними станами: м'язова дистрофія, міозит, анемія, токсико-септичний шок, обструкція сечових шляхів (аденома передміхурової залози, ниркові коліки), гіпертиреоз.

Як підготуватися до аналізу?

Креатинін вимірюється в зразку сечі, зібраної протягом 24 годин. Сеча збирається, наприклад, з 8 ранку сьогоднішнього дня до 8 ранку завтрашнього дня в чистий пластиковий контейнер. Ємність з сечею слід добре закривати і зберігати в прохолодному темному місці. За 8-12 годин до аналізу необхідно уникати інтенсивних фізичних вправ, оскільки це може спотворити значення тесту. Також напередодні бажано утриматися від вживання м'яса.

Рівень креатиніну в сечі дозволяє розрахувати, скільки плазми (рідкої частини крові) фільтрується в ниркових клубочках і очищається від креатиніну кожну хвилину.

Показники креатиніну можна визначити не тільки в сечі, але і в крові. В останньому випадку слід здавати аналіз натщесерце. Часто обидва тести поєднуються, щоб отримати більш надійну інформацію.

Слід зазначити, що хоч і дозування метаболіту в крові вкрай мале, проте для своєчасної діагностики патологій сечовивідних шляхів і скелетних м'язів, воно має одне з першорядних значень.

Якщо ураженню піддалося більше 50% нефронів, в аналізах відзначається значне підвищення креатиніну. Концентрація від 2650 мкмоль/л є свідченням серйозної ниркової недостатності, і може служити причиною для візиту до лікаря. При процесах розпаду м'язової тканини, концентрація креатиніну також буде зростати.

Гадати, що ж саме стало пусковим механізмом креатинемії, не варто, слід звернутися до уролога або нефролога за консультацією, щоб на підставі супутніх ознак встановити точний діагноз і почати своєчасне лікування. Можливо, пацієнту доведеться вдатися до допомоги лікарів інших спеціальностей - травматолога, хірурга, ендокринолога, кардіолога або ревматолога. Визначення креатинурії також проводиться для моніторингу лікування захворювань нирок (наприклад, у пацієнтів на діалізі).

Визначити рівень креатиніну Ви можете в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Вартість клінічного дослідження на сьогодні становить 35 грн.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.