Не знаєте, які саме аналізи потрібно здати Вам?
Запитуйте у консультанта Лакмус!
  • Facebook

Підписка на новини сайту

Корисно знати Стрептококова інфекція

Стрептококова інфекція

2018.01.23 19:20
Стрептококова інфекція

Стрептококи- неймовірно велика і поширена в природі група грамнегативних бактерій. Деякі з них разом з іншими мікроорганізмами заповнюють наші слизові оболонки (особливо оральні, глоткові, кишкові і вагінальні).Однак не всі стрептококи є комменсалами, деякі з них мають значний патогенний потенціал (наприклад, S.pneumoniae).Інші стрептококові види в сприятливих для цього умовах, можуть перейти від синантропного стану до опортуністичного, проникати в кров і викликати ряд серйозних хворобливих процесів(S.viridans).

Серед стрептококівбета-гемолітична група(А і В), безумовно, відіграє найважливішу роль з точки зору патогенності і вірулентності.

Головним «героєм»категорії бета-гемолітичних стрептоккковгрупи Ає Streptococcus pyogenes- бактерія, яка поводитьсяяк комменсал верхніх дихальних шляхів, зокрема аденоїдної, носоглоткової і тонзилярної тканин. S.pyogenes передбачає певну патогенність, коли нормальні захисні механізми господаря скомпрометовані.

Цей стрептокок може викликати гострізапальні реакції, такі як:

·   некротизуючий фасцит;

·   гостра ревматична лихоманка;

·   гострий гломерулонефрит;

·   первинні інфекції горла;

·   скарлатина.

При поширенні по всьому організму людини стрептокок здатний викликати важку септицемію.Місцеві зміни тканин, уражених цією бактерією, характеризуються кровотечею, ексудацією, гіперемією і некрозом.

Бета-гемолітичні стрептококигрупи А передаються повітряно-крапельним шляхом - при простому чханні, кашлі або розмові патоген потрапляє від хворої до здорової людини.

Можливі ускладнення стрептококової інфекції цієї групи: стрептококова стенокардія, паратонзилярний абсцес, виразковий ендокардит, мастоїдит, менінгіт, середній отит, пневмонія, гостра ревматична лихоманка.

Щодо останньої патології слід зазначити, щоревматична лихоманка- цезахворювання, яке вражає суглоби, нирки та клапани серця і є наслідком стрептококової інфекції, яку не ретельно лікували. Парадоксально те, що патологія викликана не безпосередньо самої бактерією, а антитілами, які продукуються імунною системою пацієнта дляборотьби з інфекцією.У цьому випадку має місце перехресна реактивність між компонентами білків бактерії і ауто-антигенів, розташованих на мембранах поперечно-смугастих м'язових волокон - пошкодження тканин індукується рядом аутоіммунних механізмів.

Деякі ускладнення є прямим наслідком токсинів,що продукуються виключно стрептококами групи А. Наприклад, токсини, синтезованіStreptococcus pyogenes,можуть викликати токсичний шок.

Діагностика

Групові інфекції бета-гемолітичних стрептококів можуть бути діагностовані шляхом пошуку антигенів або посіву досліджуваної культури на кров'яному агарі.В останньому випадку досліджуються зразки, взяті з легеневого ексудату або зі шкіри.Під час аналізу можна також оцінити чутливістьпатогенуна добацитрацину, так як S.pyogenes, наприклад, більш чутливий до цього антибіотику, ніж інші стрептококи.

Для ефективного виявлення стрептококової інфекції досліджують антитілаантистрептолізину, оскільки всі гнійні стрептококи синтезують цей токсин.

Терапія

Групові гемолітичні бета-стрептококи взагалі і S.pyogenes, зокрема, чутливі до пеніцилінів.Якщо у пацієнта алергія, рекомендується терапія еритроміцином і цефалоспорином, яка повинна тривати мінімум 10 днів.Також можуть бути використані сульфаніламідні препарати.Тетрацикліни не рекомендуються, так як стрептококи проявляють резистентність до цих антибіотиків.