Аналіз крові на електроліти: навіщо здавати?

Аналіз крові на електроліти: навіщо здавати? фото

Електроліти – це мінерали, які мають електричний заряд і, отже, здатні проводити струм. В організмі людини вони є у всіх рідинах, таких як кров, сеча, піт, внутрішньоклітинна рідина. Підтримання правильного балансу необхідне для збереження численних фізіологічних функцій. Електроліти, що містяться в плазмі та які зазвичай аналізуються: кальцій; хлор; фосфор; магній; калій; натрій.
Електроліти потрапляють в організм через їжу та напої. Їхні рівні можуть збільшуватися або зменшуватися протягом доби. Це може статися, коли кількість води в організмі змінюється, викликаючи зневоднення або гіпергідратацію, наприклад після прийому ліків, блювання, діареї, надмірного потовиділення або проблем з нирками. Найбільш очевидні симптоми та серйозні ускладнення виникають у разі змін рівнів натрію, калію чи кальцію.
Коли призначається аналіз крові на електроліти?
Електролітний аналіз, окремо або в рамках базової оцінки метаболізму, часто призначається як рутинний тест. Однак він може бути запрошений спеціально у конкретних ситуаціях, таких як: прийом діуретиків, здатних змінювати баланс різних іонів; прийом кортизону; прийом ліків від високого артеріального тиску, таких як інгібітори АПФ; зневоднення (через блювоту, діарею, надмірне потовиділення); недоїдання; хвороба нирок та печінки; серцева недостатність.
Крім оцінки кількості кожного електроліту, аналіз на електроліти також можна використовувати для виявлення кислотно-лужного дисбалансу (рН крові необхідно підтримувати в діапазоні між 7,35 і 7,45). Електролітний та кислотно-лужний дисбаланс може супроводжувати широкий спектр гострих та хронічних патологій. Здати аналіз на електроліти можна у будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус».
Основними симптомами, за яких може знадобитися аналіз на електроліти на етапі діагностики, є: плутанина свідомості, нудота, слабкість, але ролі різних іонів в організмі дуже численні та відрізняються один від одного. Симптоми здатні відрізнятися залежно від дефіциту чи підвищення кожного конкретного електроліту. Наприклад, можуть виявлятися такі ознаки: м'язові болі, а також спазми; головний біль; надмірна спрага; безсоння; аритмія; проблеми із травленням; крихкість кісток; запаморочення та багато іншого.
Як інтерпретувати аналіз?
Існує безліч захворювань, за яких один або кілька електролітів можуть мати аномальну концентрацію. Лікар перевіряє загальний баланс, але основний інтерес представляють рівні натрію і калію.
Пацієнти, у яких нирки не функціонують належним чином, можуть затримувати надто багато рідини в організмі, розбавляючи натрій та хлорид до субнормальних концентрацій. За наявності масивних втрат рідини спостерігається підвищення концентрації калію, натрію та хлоридів. Деякі форми серцевої недостатності, м'язові та неврологічні проблеми, діабет також можуть мати аномальні концентрації одного або кількох електролітів.
Як покращити ситуацію?
Залежно від типу зміненого електроліту та ступеня дисбалансу лікування може складатися із введень змін у дієті. Насамперед, це зменшення споживання солі, яка є основним джерелом натрію, у другу - підвищене споживання рідини для зниження концентрації електролітів, а також прийом діуретиків та харчових добавок для корекції виявлених змін. Після початку терапії, можливо, доведеться періодично робити діагностичні тести, щоб визначити ефективність лікування та переконатися, що дисбаланс не повториться.

аналізи, що потрібні для обстеження
 • БІОХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
  • 1. Клінічна хімія
   • Код Назва показника Ціна грн. Час виконання Підготовка
    245 Кальцій
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    120.00 1 день
    120.00 1 день
    246 Магній
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    120.00 1 день -
    120.00 1 день -
    247 Фосфор
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    120.00 1 день
    120.00 1 день
    242 Калій
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    160.00 1 день -
    160.00 1 день -
    243 Натрій
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    160.00 1 день -
    160.00 1 день -
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.