Бореліоз (хвороба Лайма)

Бореліоз (хвороба Лайма) фото

          Весна поступово вступає в свої права, не за горами потепління, час пікніків на природі, робіт на дачі та пробудження від зимової сплячки кліщів. Слід знати, що ці членистоногі становлять загрозу тваринам і людям, так як можуть бути переносниками небезпечних захворювань. Середовище проживання кліщів - трава і чагарники, побачити їх дуже важко, так як розміром вони всього кілька міліметрів. Тільки після ситного «обіду» доросла самка може досягати сантиметрового розміру
             Найбільш сприятливими ними погодними умовами для кліщів є температура +18 С і висока вологість. Пік їхньої активності - середина квітня. З червня відзначається спад через спекотну і суху погоду. А новий «зліт» популяції - середина осені. Перші заморозки означають кінець сезону кліщів.
              Одним з найбільш поширених захворювань, які переносять кліщі, є бореліоз або хвороба Лайма. Викликає його бактерія Borrelia burgdorferi, яка зазвичай зустрічається у мишей і оленів. Іксодові кліщі заражаються цими бактеріями, вкусивши «господаря», а потім передають їх з крапельками своєї слини людині.
              Симптоми
              Бореліоз може вражати шкіру, сустави, нервову систему. Ступінь прояву захворювання варіює від пацієнта до пацієнта. Ознаки хвороби Лайма проявляються в три етапи. Найвідомішим і першим симптомом є висип, схожий на мішень. Його ще називають мігруючою еритемою. Вона проявляється через 1 - 2 тижні (до місяця) після зараження.
Місце укусу може бути теплим на дотик, але не болючим або сверблячим. У людей з темною шкірою його легко прийняти за синець. Протягом місяця почервоніння зникає.
           Наступний етап - це симптоматика, що нагадує грип: набряклі лімфатичні вузли, втома, головні і м'язові болі. Може відзначатися брадикардія та болі в області серця. Іноді уражається нервова система і виникає параліч обличчя, поколювання й оніміння кінцівок.
           Остання стадія бореліозу має місце, якщо хвороба не діагностована вчасно або лікується неналежним чином. Це - артроз, що вражає, головним чином, колінні суглоби, когнітивні порушення.
            Шляхи передачі та ризики
           Бореліоз не передається від людини до людини. Ризику заразитися хворобою Лайма піддаються люди, які довгий час знаходяться на відкритому повітрі, поблизу лісових масивів. У рідкісних випадках, бореліоз може вражати плід у хворої вагітної. Домашні тварини - кішки і собаки можуть заразитися при укусі кліща бактеріями Borrelia burgdorferi, але від них людині бореліоз не передається.
           Статистика свідчить, що у 20% пацієнтів, після перенесеного захворювання, розвивається хронічний артрит. Рідше виникають проблеми з серцем і нервовою системою (нейробореліоз).
            Діагностика
            Хвороба Лайма важко діагностується, тому що симптоми є загальними для багатьох інших захворювань. І якщо на цей рахунок є сумніви, то діагноз бореліоз підтверджується лабораторними тестами. Це серологічні методи, при яких в крові визначають наявність специфічних IgG і IgM антитіл. Дані антитіла можуть виявлятися вже на другому тижні після зараження, максимальні показники - через 3 місяці. Антитіла IgG знаходяться в крові тривалий час навіть після лікування. Повторне зараження можливе через кілька років. Здати аналіз на специфічні антитіла можна в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Ціна аналізу на сьогодні - 250 грн. Аналіз рекомендується повторити через 10 -14 днів.
           Лікування і профілактика
          Терапія бореліозу включає в себе курс антибіотиків, які призначаються на тривалі терміни - 3-4 тижні. При ранній діагностиці хвороба майже завжди піддається лікуванню. Висип зникає через кілька днів після антибіотикотерапії, проте інші ознаки можуть зберігатися протягом декількох тижнів.
          Щоб запобігти зараженню, по можливості уникайте контакту з грунтом і рослинністю в сезон активності іксодових кліщів. Виконуючи роботу на свіжому повітрі, слід носити закриті туфлі та черевики, сорочки з довгими рукавами, довгі штани. Штанини заправляються в черевики. Краще вибирати одяг світлих тонів, щоб легко помітити кліщів. Довге волосся ховайте під головний убір.
           Кліщі можуть кусати де завгодно, проте воліють певні області тіла, такі як: за колінами, пах, пахви, за вухами, задня частина шиї. Після прогулянки перевірте ці місця. Якщо виявлили кліща, видаліть його пінцетом як можна ближче до хоботка. Місце обробіть спиртом, а не йодом, щоб вчасно виявити специфічне почервоніння.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.