Гематурія

Гематурія фото

Гематурія - це медичний термін, який свідчить про присутність еритроцитів в сечі. Еритроцити, більш відомі як червоні кров'яні тільця, являють собою клітини крові, які використовуються для транспортування кисню до тканин.
Еритроцити в сечі можуть говорити як про просту проблему, так і про серйозне та потенційно смертельне захворювання.
З симптоматичної точки зору гематурія проявляється різними способами. Це може бути і візуально помітне явище (макроскопічна гематурія) або стан, який визначається тільки при дослідженні еритроцитів під мікроскопом в сечовому осаді.
У разі мікроскопічної гематурії колір сечі змінюється в залежності від кількості втраченої крові, 1 мл достатньо, щоб зробити явище помітним.
Макрогематурія зазвичай призводить до того, що колір сечі набуває різних відтінків червоного. Наприклад, коли рН сечі дуже кисла, то кінцевий продукт ниркової екскреції стає темно-коричневим. Коли сеча знаходиться протягом тривалого часу в сечовивідних шляхах, окислення гемоглобіну, присутнього в слідах крові, робить її темнішою. У разі гострої травми, супроводжуваної швидким виділенням сечі, колір продукту екскреції - інтенсивно червоний.
Слід мати на увазі, що червона сеча не обов'язково є синонімом гематурії. Це явище може бути викликане, наприклад, деякими лікарськими засобами (фенацетин, фентоїн, ібупрофен, метилдопа, рифампіцин) або споживанням певних продуктів (ревінь, буряк, лохина).
Сеча може бути пігментованою через присутність жовчних солей, порфіринів або уратів. Нарешті, під час менструального циклу кров у сечі може бути пов'язана із забрудненням вагінальної крововтратою.
Діагностика
При гематурії необхідно відвідати уролога, щоб лікар оцінив характеристики гематурії: інтенсивність, постійність, можливе виникнення пов'язаних з цим проблем, таких як травма, лихоманка, глоткові інфекції і т.д. Після фізичного огляду пацієнта зазвичай призначаються: аналіз сечі з культурою сечі, антибіотикограмою і оцінкою осаду для визначення ознак захворювання нирок або інфекції сечових шляхів; УЗД сечового тракту для визначення ступеня пошкодження або вад розвитку сечовивідних шляхів.
Наявність еритроцитів в сечі може залежати від їх аномального проходження через ниркові клубочки або кровотечі на будь-якому рівні сечовивідних шляхів (нирки, сечоводи, передміхурова залоза, сечовий міхур, уретра). У першому випадку еритроцити деформувалися, а в другому мають нормальний вигляд.
Найбільш частими причинами наявності крові в сечі є травми, камені нирок або сечового міхура, захворювання, що передаються статевим шляхом, інфекційні процеси, ендометріоз, простатит, доброякісна гіперплазія передміхурової залози.
У деяких випадках присутність крові в сечі абсолютно безсимптомна. Однак існують ознаки, характерні для інфекції сечового міхура, які повинні бути діагностовані відповідним тестом на культуру, це:
- почуття загального нездужання, лихоманка, озноб;
- термінова необхідність мочитися;
- відчуття, що сечовий міхур не повністю спустошений;
- біль в нижній частині живота;
- відчуття печіння при сечовипусканні;
- каламутна сеча.
Підготовка до аналізу
Для визначення гематурії, необхідно зібрати невелику кількість ранкової сечі після проведення інтимної гігієни і пропуску найпершого струменя. Жінкам не слід збирати сечу в період менструації.
Лікування залежить від типу захворювання, що викликало розлад. При наявності каменів рекомендується дроблення за допомогою ударних хвиль, лазерів або мінімально інвазивних механічних засобів. При гіпертрофії передміхурової залози - фармакотерапія або ендоскопічне видалення збільшеної частини.
Якщо гематурія пов'язана з інфекцією, терапія заснована на застосуванні антибіотиків. Лікуючий лікар порекомендує використовувати препарати з вузьким спектром дії після оцінки антибіотикограми, щоб визначити найбільш підходящий препарат для боротьби зі збудником. (Аналізи сечі та антибіотикограму можна здати в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус».)

аналізи, що потрібні для обстеження
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.