Темна сеча: у чому причини та коли турбуватися?

Темна сеча: у чому причини та коли турбуватися? фото

Сеча – кінцевий продукт фільтраційної роботи нирок. Насправді саме завдяки ниркам кров «очищується» від численних відходів та токсичних речовин, що виробляються організмом, які разом із водою утворюють сечу. У нормі свіжа сеча виглядає як жовта рідина, колір якої визначається наявністю специфічного пігменту урохрому. Також сеча фізіологічно містить такі речовини, як азот, сечовина та креатинін. Залежно від кількості цих речовин сеча може набувати певного кольору. Вона виглядає прозорішою при вживанні великої кількості води, оскільки концентрація речовин розбавляється.
Чому сеча темніє?
Серед різних можливих причин темної сечі виділяють фізіологічні та патологічні причини. Фізіологічні причини: темніший колір сечі в цих випадках обумовлений просто більшою концентрацією фізіологічних речовин, наприклад урохрому, або наявністю деяких непатологічних пігментів, присутніх в деяких продуктах харчування або ліках. Цей стан може спровокувати:
•    дієта, багата на клітковину і з невеликим споживанням рідини (коли ви п'єте менше 1 літра рідини на день);
•    рясне потовиділення у спеку або після тривалих фізичних навантажень;
•    прийом певних ліків або продуктів харчування, таких як ревінь та буряк, гарбуз, морква, спаржа (крім характерного запаху, колір може переходити у бік зеленого).
Сеча темного кольору може з'являтись вранці. В цьому випадку не потрібно турбуватися, адже вночі в організмі відбувається тимчасове зневоднення. При вагітності темна сеча майже завжди є наслідком того, що вагітна жінка не збільшує належним чином споживання рідини.
Патологічні причини: темно-червоний колір сечі може бути обумовлений наявністю еритроцитів чи гемоглобіну. За допомогою аналізу сечового осаду можна дізнатися, що це – гематурія (наявність еритроцитів у сечі) чи гемоглобінурія (наявність гемоглобіну в сечі)?
Бордово-червоний колір спостерігається при порфіринурії - стані, обумовленому наявністю в сечі пігменту порфірин, який зустрічається при рідкісних захворюваннях, особливо генетичних. Сеча кольору марсала обумовлена наявністю уробіліну. Цей пігмент накопичується у сечі при гострих інфекційних захворюваннях, таких як пневмонія, гемолітична анемія.
Коричнева сеча (колір кока-коли): надмірні фізичні навантаження, захворювання печінки, захворювання сечовидільної системи, ліки (наприклад, деякі антибіотики).
Чорна сеча – симптом гемосидеринурії, внаслідок гемолітичної анемії або рідше – меланоми (при накопиченні меланіну в сечі). Сеча може бути каламутною при інфекції сечовивідних шляхів через наявність лейкоцитів, каменів у нирках.
Як діагностувати?
Після того, як виявлено темну сечу, очевидно, необхідно простежити причину, диференціюючи перш за все фізіологічні причини від патологічних. Виявивши цей симптом, слід звернутися на консультацію до уролога Репродуктивного центру «Благодар». Лікар, на додаток до збору анамнезу та фізичного огляду, може рекомендувати проведення деяких специфічних діагностичних тестів, таких як:
•    аналіз осаду сечі;
•    посів сечі;
•    загальний аналіз сечі.
Результат цих аналізів дозволяє зорієнтуватися на можливу причину темної сечі та продовжити діагностику за допомогою аналізів другого рівня: аналізів крові, УЗД, КТ або МРТ. З'ясування та усунення першопричини дозволить відновити нормальний колір сечі.

аналізи, що потрібні для обстеження
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.