Дифтерія

Дифтерія фото

    Після епідемії кору населенню України слід з особливою увагою поставитися до ще однієї небезпечної інфекції - дифтерії. Це захворювання протікає з більш серйозними наслідками, ніж кір, смертність від нього може досягати п'ятидесяти відсотків.
   Дифтерія - дуже заразна, викликає її бактерія Corynebacterium diphtheriae. При захворюванні виникає характерне гостре запалення слизових оболонок носа, горла, гортані, а іноді - трахеї. Хвороба унікальна тим, що корінебактерії дифтерії продукують екзотоксини, що сприяють формуванню сіруватого нальоту в горлі. Його густа маса перешкоджає проходженню повітря, що ставить під загрозу дихання.
   Передача мікроорганізмів відбувається через краплі зараженої слини - з чханням, кашлем або при розмові, через контакт з об'єктами, якими раніше користувалися хворі люди (рушники, постіль, дверні ручки).
     Основними факторами ризику щодо дифтерії є:
•    відсутність вакцинації, особливо для дітей у віці до 5 років;
•    наявність імунодепресивних станів;
•    погані санітарні умови.
   Симптоми
   Як згадувалося, дифтерія відповідальна за утворення сіруватої маси на горлі, іноді схожої на перетинчасту плівку. Ця маса має напівтверду консистенцію і є спкцифічною клінічною ознакою захворювання.
   Крім нальоту для дифтерії характери такі симптоми, як: лихоманка, збільшення лімфатичних вузлів на шиї; блакитний відтінок шкіри; кашель; хворобливе ковтання, утруднене дихання; проблеми з зором; невиразна мова. Як правило, перші симптоми дифтерії з'являються через 2 - 3 дні після зараження.
   Крім дифтерії, що зачіпає дихальні шляхи, існує і шкірна форма захворювання. У цьому випадку виникають хворобливі виразки - ділянки з сіруватим нальотом на зразок того, який покриває горло при класичній формі.
Особливий випадок - безсимптомний перебіг. Не дивлячись на відсутність ознак дифтерії, такі пацієнти є небезпечними носіями корінебактерий.
   Діагностика
   Для діагностики дифтерії досить об'єктивного фізичного огляду та анамнезу пацієнта. Якщо ж у лікаря є сумніви щодо поточного стану хворого, слід вдатися до видалення фрагмента інфікованої тканини з горла і подальшого лабораторного аналізу, а також зробити мазок на дифтерію. Бакпосів із зіву можна здати в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус», його ціна на сьогодні становить 280 грн. Час виконання - 7 днів.
   Ускладнення і терапія
  Дифтерія - хвороба, з якою не можна не рахуватися, якщо пацієнтові не надати належного догляду, вона може привести до ускладнень, деякі з яких летальні. Ці ускладнення включають в себе дихальну, серцеву і ниркову недостатність, пошкодження нервової системи.
   Дихальна недостатність - результат прогресуючого збільшення маси нальоту, вона може досягати такого ступеня, що веде до загибелі пацієнта від задухи.
   Відсутність належної терапії дає можливість корінебактеріям поширювати свої токсини по всьому організму. Попадання екзотоксину в серце загрожує міокардитом і застійною серцевою недостатністю.
   Ураження нервової системи виникає так само, як і серцеві ускладнення і є результатом дифузії токсину в кровотік. Пошкодження нервів можуть викликати параліч дихальних м'язів (наприклад, діафрагми), утруднюючи дихання. Пошкодження нервів, контролюючих сечовий міхур, призводять до нездатності повного сечовипускання. Ниркова недостатність виникає при дифтерії, спричиненої корінебактериями біотипу гравіс.
  Дифтерія через високу контагіозність вимагає негайної госпіталізації та ізоляції пацієнта в лікарні. Лікування включає введення дифтерійного антитоксину і антибіотикотерапію. Кращим способом запобігти захворюванню є вакцинація у дитячому віці з ревакцинацією кожні 10 років.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.