Гіперандрогенія у жінок

Гіперандрогенія у жінок фото

Нормальний гормональний статус жінки допускає наявність в крові певних рівнів андрогенів. З цих гормонів під впливом ферментів утворюється деяка частка естрогенів. При надмірній же їх кількості виникають порушення в роботі репродуктивної системи, зростає ризик онкології.
Жіноча гіперандрогенія - термін збірного характеру, який об'єднує цілу групу захворювань і синдромів, що супроводжуються збільшеними рівнями чоловічих гормонів в крові пацієнтки.
На сьогоднішній день дана патологія набула значного поширення. Статистика свідчить про те, що гіперандрогенією страждає до 10% дівчат підліткового віку і близько 20% статевоактивних жінок. Так як гіперандрогенія - це не тільки зовні проявлені дефекти, але й одна з провідних причин безпліддя, для жінки дуже важливо мати уявлення про неї, щоб при перших же ознаках звернутися до лікаря.
Симптоми
Ознаки гіперандрогенії досить виражені, помітити їх не складає особливих труднощів. Вони залежать від ступеня розвитку патології і віку пацієнтки.
У маленьких дівчаток гіперандрогенія може проявлятися хибним гермафродитизмом - надмірно збільшений клітор, а тім’ячко заростає вже в місяць. У міру зростання дитини відзначається надмірне оволосіння на тілі, високий зріст, довгі кінцівки, жіночі вторинні статеві ознаки виражаються слабо, менструація починається пізно, або зовсім не починається.
У пубертаті у пацієнток з гіперандорогенією з'являється в значній кількості на тілі і на обличчі вугрі, себорея, менструальний цикл нестабільний.
При розвитку патології в дітородному віці до перерахованих вище симптомів приєднується: огрубіння голосу, випадання волосся, перерозподіл жиру за чоловічим типом, зменшення молочних залоз і підвищення статевого потягу. Відзначаються також обмінні та серцево-судинні порушення (гіпертонія, тахікардія).
Також пацієнтки часто скаржаться на психоемоційну нестабільність, депресивні стани, відчуття тривоги, занепад сил, проблеми зі сном.
З настанням клімаксу гіперандрогенія виникає через зниження показників естрогенних гормонів. З'являються небажані волоски на верхній губі та підборідді, що, в принципі, можна вважати варіантом норми. Однак візит до гінеколога бажаний, щоб виключити наявність гормонопродукуючих пухлин яєчників.
Діагностика
Для діагностики стану важливі не тільки об'єктивні дані фізичного огляду, але й лабораторні дослідження. Аналіз на статеві гормони слід здати на 5-7 день менструального циклу. У крові визначають рівні:
•    загального тестостерону;
•    17-альфа-оксипрогестерону (17-а-ОНП);
•    дегідроепіандростерон-сульфату (ДГЕА-С);
•    індекс вільного андрогену;
•    секс-зв'язуючого глобуліну (СЗГ).
Діагностичний пакет №59, який включає в себе всі перераховані вище показники, можна здати в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Вартість пакету «Гіперандрогенія» на сьогодні становить 590 грн. Термін виконання - 5 днів.
Лікування
Терапевтична тактика при жіночій гіперандрогенії залежить від того, яка саме патологія викликала стан. Головним чином призначаються оральні контрацептиви і глюкокортикоїди. При надлишковій масі тіла і гіперінсулінемії необхідна нормалізація ваги, регулярні фізичні навантаження, прийом препаратів, що знижують споживання цукрів (наприклад, метформіна).
Слід зазначити, що пацієнтки, які страждають на гіперандрогенію, потребують пильної уваги з боку гінеколога і ендокринолога. А регулярний контроль гормональних показників дає можливість оцінити ефективність призначеної терапії.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.