Гіперпролактинемія

Гіперпролактинемія фото

     У нашому мозку є відділ - гіпофіз, який відповідальний за нормальну функцію ендокринної системи і виробляє гормон пролактин. Цей гормон регулює роботу репродуктивної системи. У жінок - впливає на вироблення яйцеклітин, контролює лактацію і синтез естрогенів. У чоловіків - відповідає за рівні тестостерону та рухливість сперматозоїдів.             
      Якщо  показники пролактину в крові завищені, то такий стан називають гіперпролактинемією. В одних ситуаціях її можна вважати нормою, а в інших - сигналом розвитку патології. Нормальний показник для пролактину - 15 нг/мл. У жінок він може коливатися, залежно від фази менструального циклу. Максимальні рівні гормону відзначаються вранці (до 7 годин), а далі починають знижуватися.
     На кількість пролактину в крові впливають такі чинники як лактація, рівні інших гормонів (тиреоїдних і естрогенних), фізичний і емоційний стрес, травми, хірургічні втручання, прийом деяких медикаментів.
    Причини
   Фізіологічними причинами стану є:
•    вагітність;
•    лактація;
•    заняття сексом;
•    стимуляція сосків.
    Найпоширеніші патологічні причини - це доброякісні пухлини гіпофізу, нейросифілис, саркоїдоз, цироз, ниркова недостатність, захворювання щитовидної залози. Гінекологічні захворювання також можуть бути провокаторам гіперпролактинемії: ендометріоз, аднексит, міома, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).
    Симптоми
    Ознаки гіперпролактинемії залежать від основного захворювання. При генекологічних патологіях досить поширеним симптомом є порушення місячного циклу, аж до повної відсутності менструації. У жінок, які не годують, з грудей може мимоволі виділятися молоко (галакторея). При доброякісних пухлинах гіпофізу порушується зір, це пов'язане з тиском утворень на зоровий нерв.
     У чоловіків знижується статевий потяг, молочні залози збільшуються, з них виділяється молозиво. Згодом гіперпролактинемія стає причиною імпотенції та безпліддя.
     Діагностика
    У будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус» можна здати діагностичний пакет «Гіпрепролактинемія», куди входить аналіз рівнів гормонів щитовидної залози: тироксину і тиреотропного гормону, а також пролактину. Вартість пакету на сьогодні 365 грн., час виконання - 1 день.
    Додаткова діагностика призначається лікарем і включає в себе рентген черепу, КТ або МРТ, щоб оцінити розмір гіпофіза і стан турецького сідла. Сенс в цих методах є в тому випадку, коли не виявлено інших причин підвищення пролактину.
    Лікування
   Консервативне лікування гіперпролактинемії направлене на стабілізацію гормонального рівня. Для цього застосовують курси гормональних засобів, що регулюють менструальний цикл. При нестачі гормонів щитовидної залози (гіпотиреозі) призначаються тиреотропні препарати.
Якщо медикаментозна терапія не допомогла, то пацієнтам показано хірургічне втручання, мета якого - видалення гіпофізарних пухлин.
   Ускладнення і прогноз
   Якщо не звертати уваги на проблему, то в перспективі гіперпролактинемія веде до гіпофізарної недостатності та запускає ланцюгову реакцію порушень в роботі ендокринної системи. Згодом у пацієнта знижується функціональна активність щитовидної залози, надниркових залоз і т.д. Надалі - погіршується зір, аж до повної його втрати. Крім того, гіпофізарні пухлини можуть злоякісно перероджуватися.
    Прогноз для гіпрепролактінемії при своєчасній діагностиці в більшості випадків позитивний. Однак при підозрах слід контролювати показники пролактину, і здавати лабораторні тести не менше разу на рік.
 

аналізи, що потрібні для обстеження
 • ГОРМОНАЛЬНА ПАНЕЛЬ
  • 1. Репродуктивна панель
   • Код Назва показника Ціна грн. Час виконання Підготовка
    2042 Пакет № 42 «Гіперпролактинемія» Тиреотропний гормон (ТТГ), Тироксин вільний (Т4 віл.), Пролактин
    Ціна грн. Час виконання Підготовка
    445.00 1 день
    445.00 1 день
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.