Лактаційний мастит

Лактаційний мастит фото

              Одним з найпоширеніших ускладнень післяпологового періоду є лактаційний мастит - запалення тканин молочної залози. Останнім часом важкі форми хвороби зустрічаються все рідше, проте майже кожній молодій мамі доводиться стикатися з застоєм молока і ранніми проявами післяпологового маститу. Інфекційний агент, що викликає захворювання - стафілокок. Він потрапляє в залозу через тріщини в сосках і молочні протоки.
              Симптоми і діагностика
              Як правило, починається післяпологовий мастит гостро. Температура тіла підвищується до 39С. Жінка скаржиться на розбитість, болі в молочній залозі. Груди збільшені, шкіра над ураженою ділянкою почервоніла. Спостерігається помірна хворобливість і припухлість пахвових лімфатичних вузлів.
              При подальшому розвитку запалення в молочній залозі утворюється інфільтрат і температура знижується. Така стадія триває близько тижня. Якщо вжити правильних заходів, то інфільтрат розсмоктується.
              Гнійний мастит характеризується множинними дрібними абсцесами, які в перспективі можуть зливатися в один великий.
УЗД, пункція залози і бакпосів молока з антибіотикограмою уточнить діагноз. Лабораторні дослідження визначають якісний і кількісний склад мікроорганізмів і дозволяють призначити найбільш ефективну терапію. Здати такий аналіз можна в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». На сьогодні його вартість становить 310 грн. Так як різним мікробним агентам потрібен неоднаковий час для росту і різна температура, то термін виконання аналізу займає 7 днів.
Є сенс також здати аналіз молоко при народженні недоношеної дитини, наявності у малюка зеленого слизового стільця, кольок, низької ваги.
Як правильно здати молоко на аналіз? Необхідно вимити з милом руки і груди. Підготувати стерильні контейнери для кожної груді. Першу порцію молока не зціджувати в контейнер. Зцідити молоко в кількості не менше 10 мілілітрів. Баночки підписати і доставити в лабораторію протягом трьох годин.
Результат бакпосіву залежать від того, наскільки правильно зібраний матеріал. Тому слід уважно поставитися до дезінфекції рук і грудей при зціджуванні, щоб в молоко не потрапили мікроорганізми з шкірної поверхні.
Ускладнення
Якщо вчасно не звернутися за допомогою, стан пацієнтки погіршується. З сосків з'являються гнійні виділення, виникає ризик запалення лімфатичних вузлів (лімфаденіту) і лімфатичних судин (лимфангіту). Це прямі передумови сепсису і септичного шоку, які можуть стати причиною летального результату.
У деяких випадках запальний процес з молочної залози переходить в плевральну порожнину або жирову клітковину за грудиною. Запущені стадії маститу небезпечні розвитком тромбофлебіту поверхневих вен - хвороби Мондора . Іноді гнійний мастит загрожує утворенням свищів.
Лікування
Консервативна терапія призначається в разі застою молока і гострої стадії маститу. Молоко регулярно зціджується через три години. Якщо є необхідність, застосовується місцеве знеболення. При інфильтративному маститі лікар може рекомендувати медикаментозну зупинку лактації. Місцева терапія передбачає компреси - мазеві та напівспиртові .
Показанням для оперативного втручання є абсцес. Хірургічне лікування поєднується з антибіотикотерапією .
Профілактика
Щоб не допустити розвитку післяпологового маститу бажано дотримуватися основних гігієнічних правил і ретельно стежити за станом сосків.
У більшості випадків маститу передує застій молока. Для запобігання лактостазу прикладайте дитину до грудей частіше. Якщо молока багато, надлишок потрібно зцідити, але не весь, а до стану м'яких грудей. (Не завжди молода мама правильно зціджує груди, чим може тільки погіршити проблему, травмуючи залозу.) Це можна зробити вручну або за допомогою сучасних молоковідсмоктувачів.

аналізи, що потрібні для обстеження
 • БАКТЕРІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
  • Код Назва показника Ціна грн. Час виконання Підготовка
   206 Бакпосів молока з антибіотикограмою
   Ціна грн. Час виконання Підготовка
   330.00 7 днів -
   330.00 7 днів -
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.