Низькі тромбоцити: що це означає?

Низькі тромбоцити: що це означає? фото

     Майже кожному з нас доводилося здавати кров для загального аналізу. Ця процедура необхідна як у профілактичних цілях, так і для первинної діагностики. Будь-яка патологія, інфекція, запальна реакція мають вплив на кількісний склад елементів у біоматеріалі. Для різних груп захворювань зміна окремих чи кількох показників дуже специфічна.
     Звичайно, якісно інтерпретувати результати аналізу крові може лише фахівець. Проте не зайве мати хоча б загальне уявлення про інформацію на стандартному бланку аналізу. І важливо розуміти під впливом яких саме факторів ті чи інші показники можуть зростати чи знижуватись. У цій статті ми розбиратимемося з низькими показниками тромбоцитів.
     У медичних колах поняття тромбоцитопенії визначається як падіння рівнів тромбоцитів у периферичній крові нижче 150 тис./мкл. У порівнянні зі значенням еритроцитів або лейкоцитів, роль тромбоцитів можна назвати другорядною. Тромбоцити беруть участь у функції регуляції гомеостазу, а саме, у процесі згортання крові.
     Як можна здогадатися з вищесказаного, при тяжкій тромбоцитопенії виникають кровотечі з синцями (за наявності травм), менорагії. У крайніх випадках стан може спричинити крововилив у мозок.
     Симптоми, викликані нестачею тромбоцитів, тісно пов'язані не тільки з їхньою абсолютною кількістю, але й з їхньою функціональною здатністю. Крім того, необхідно враховувати інші фактори, такі як супутні захворювання, проблеми з кровоносними судинами тощо.
     Які причини тромбоцитопенії?
 Насамперед слід згадати тромбоцитарні порушення, пов'язані з вираженим зниженням мегакаріоцитів – попередників тромбоцитів. Вони пов'язані з такими патологіями, у яких хворі клітини інфільтрують кістковий мозок (карцинома, лейкоз). Інфекційні захворювання, такі як краснуха, мононуклеоз, вітряна віспа, сальмонельоз також впливають на показники тромбоцитів. Крім того, нестача тромбоцитів у крові може бути пов'язана з їх руйнуванням хіміотерапією або сильнодіючими препаратами, такими, наприклад, як антибіотики. Поступово руйнувати тромбоцити можуть і системні захворювання.     
     Діагностика
 Початковий етап діагностики стану можливий за наслідками загального аналізу крові. Але щоб з'ясувати причину патології слід пройти додаткові обстеження. Зазвичай це:
•    біохімія крові;
•    імунологічний аналіз крові (виявлення антитіл до тромбоцитів);
•    УЗД печінки та селезінки;
Що робити?
Терапією тромбоцитопенії займається гематолог. Схема лікування підбирається індивідуально. Вона враховує кількість кровотеч, вік пацієнта, наявність супутніх хвороб. Стандартна медикаментозна терапія передбачає застосування кортикостероїдних гормонів, імуноголобулінів, імунодепресантів та препаратів заліза. Якщо причина - кровотечі, слід усунути джерело, лише після цього приступати до корекції рівнів тромбоцитів.  
У разі відсутності ефекту від консервативної терапії може бути показано видалення селезінки.
Не можна недооцінювати небезпеку тромбоцитопенії. На її тлі можуть розвиватися анемії. Запущена форма здатна призвести до небезпечних крововиливів. Специфічної профілактики у тромбоціопенії немає, проте важливо щороку здавати загальний аналіз крові, правильно та повноцінно харчуватися, вести активний спосіб життя та своєчасно лікувати будь-які інфекції.
 

аналізи, що потрібні для обстеження
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.