Остеопороз

Остеопороз фото

             Останнім часом відзначається неухильне зростання захворюваності на остеопороз, його навіть стали називати «мовчазною епідемією». В Україні від хвороби страждає близько 2 мільйонів жінок і 900 тисяч чоловіків. Викликають тривожні побоювання наслідки захворювання, так як вони істотно погіршують якість життя і його тривалість. Статистичні дані невтішні - половина хворих на остеопороз стають інвалідами, а 20% - вмирає. За даними ВОЗ остеопороз знаходиться на четвертому місці за смертністю.
              Що ж таке остеопороз? Це патологія, пов'язана з порушенням фосфорно-кальцієвого обміну, яка призводить до підвищеної крихкості кісток. З кісткової тканини вимивається кальцій і кістка стоншується. Через це виникає ісотний ризик переломів. Хвороба небезпечна тим, що тривало ніяк не проявляється, і пацієнт може дізнатися про остеопороз вже після перелому.
              Причини і фактори ризику
              Як це не сумно, але після сорока років з кожним роком життя кісткова маса зменшується на 1%. Причиною остеопорозу стають запальні процеси, нейродегенеративні патології, кахексія, мінеральний дефіцит, отруєння солями важких металів.
Факторами ризику щодо остеопорозу вважається:
•    вік старше 60 років;
•    жіноча стать;
•    сидячий образ життя;
•    куріння і зловживання алкоголем ;
•    генетична схильність.
              Класифікують захворювання, базуючись на причинах, які його викликали. Постклімактеричний остеопороз характерний для жінок в період менопаузи, його пов'язують зі зниженими показниками естрогену - гормону, який бере участь в кальцієвому обміні.
Старечий остеопороз прогресує на фоні вікових змін не тільки у жінок, але й у чоловіків (зазвичай після 70 років).
Вторинний остеопороз є наслідком інших патологій: хвороб щитовидної залози, хронічної ниркової недостатності. Також даний вид захворювання може мати місце після тривалої гормональної терапії.
         Симптоми
         Так як кісткова тканина зазнає змін дуже повільно, то, як правило, першим явним «дзвінком» остеопорозу стає перелом. Про проблеми мінерального обміну можуть свідчити: біль в кістках і в спині, м'язові судоми, розшарування нігтів, крихкі зуби. В поставі іноді спостерігається, так званий «удовиний горб».
           Ускладнення
           Остеопороз - провідна причина переломів людей похилого віку. Найчастіше ламаються кістки передпліччя, хребці і шийка стегна. Перелом може виникнути навіть при легкій травмі: падінні, ударі, трясці в транспорті або підйомі тяжкості. Так як щільність кісток стає дуже низькою, то переломи довго не зростаються.
Результатом перелому хребта або шийки стегна часто стає інвалідність. Від таких переломів пацієнти вмирають частіше, ніж від інсульту або раку.
          Діагностика
          Щоб попередити ускладнення захворювання, дуже важлива рання діагностика і своєчасно почате лікування. При перерахованих вище симптомах лікар-ендокринолог або ортопед призначає лабораторне дослідження показників кальцитоніну. Це гормон щитовидної залози, який впливає на фосфорно-кальцієвий обмін. Кальцитонін виробляється тим активніше, чим більше кальцію в крові. Далі він взаємодіє з остеоцитами, стимулюючи перехід мінералу в кісткову тканину.
Визначити показники кальцитоніну можна і самостійно в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Вартість аналізу на сьогодні - 350 грн. Термін виконання - до 5 днів.
            Лікування і профілактика
            Терапія захворювання спрямована на те, щоб поліпшити стан кісткової тканини, чим раніше її розпочати - тим вище ефект. Процес лікування займає тривалий час і включає як застосування лікарських препаратів (біофосфонати, метаболіти вітаміну Д, кальцитонін, фториди), так і інші заходи щодо підвищення мінералізації кісток. Значення має збалансоване меню, відмова від алкоголю і куріння.
            Профілактичні заходи полягають в застосуванні вітамінно-мінеральних омплексів, достатньому опроміненні ультрафіолетовими променями для вироблення вітаміну Д в шкірі. Помічено, що в північних країнах, де є дефіцит інсоляції, захворюваність остеопорозом значно вище, ніж в південних широтах.
 

аналізи, що потрібні для обстеження
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.