Перніціозна анемія

Перніціозна анемія фото

Продовжуючи тему анемій, порушену в одній із попередніх статей нашої рубрики, сьогоднішня увага буде приділена анемії, яка виникає в результаті дефіциту вітаміну В12. Таку анемію називають перніціозною. У минулому це захворювання носило назву «злоякісне недокрів'я», воно було широко поширеним і погано піддавалося лікуванню. На щастя, сучасна терапія перніціозної анемії труднощів не представляє, і захворювання добре піддається лікуванню.
Причини
Хвороба може розвиватися з різних причин, але в більшості випадків коренем проблеми є недостатнє засвоєння вітаміну В12. Зокрема, захворювання викликається відсутністю, так званого внутрішнього фактора, основного глікопротеїну для правильної абсорбції вищезазначеного мікроелемента.
Фактори ризику
Ряд чинників ризику щодо перніціозної анемії включає в себе: похилий вік, сімейний анамнез, наявність ендокринних аутоімунних патологій, таких як хронічний тиреоїдит, гіпопаратиреоз, діабет І типу, вітіліго, а також кишкові паразитні інвазії, целіалкія і хвороба Крона.
У звичайних умовах, завдяки наявності внутрішнього чинника, вітамін В12 всмоктується в нижній частині тонкого кишечника. Хірургічна резекція цієї ділянки може через кілька років привести до нестачі вітаміну В12 і подальшої перніціозної анемії.
Аналогічна ситуація виникає, коли видаляється частина шлунка (гастректомія) або застосовується шлункове шунтування для зниження маси тіла. В таких обставинах, фактично, синтез внутрішнього чинника на шлунковому рівні відсутній.
Перніціозна анемія через зменшене споживання їжі стала надзвичайно рідкісною. Люди, схильні до цього ризику, є строгими вегетаріанцями і незаможними, особливо, якщо вони похилого віку, (через низьку травну та абсорбційну ефективність).
Серед інших можливих причин хвороби, слід назвати хронічну інфекцію H. pilori або придушення шлункової кислоти за допомогою противиразкових препаратів.
Симптоми і діагностика
Під час перніціозної анемії відзначається невелике пожовтіння шкіри і склер, яке викликане підвищенням катаболізму еритроцитів і рівня непрямого білірубіну в сироватці крові. Хворі скаржаться на труднощі з концентрацією уваги, дратівливість, головний біль, депресію, порушення пам'яті.
У найбільш тяжких формах захворювання також вражає нервову систему. Парестезія поширюється в основному на кінцівки і знижує сприйняття болю.
Часто при цій анемії спостерігається атрофічний глосит, при якому слизова оболонка язика гладка і червоніє по краях та на кінчику.
У більшості пацієнтів підвищений рівень гастрину в сироватці крові, гормону, що секретується шлунком для збільшення шлункової секреції, яка відсутня або недостатня при даному захворюванні.
Лабораторну діагностику анемій проводять в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус». Ціна дослідження рівня вітаміну В12 на сьогодні становить 190 грн. Час виконання - 4 дні.
Лікування і профілактика
Для лікування перніціозної анемії призначаються внутрішньом'язові ін'єкції вітаміну В12 з інтервалом близько 30 днів. В якості альтернативи можна використовувати пероральні дози, які перевищують добову потребу.
Слід мати на увазі, що вітамін В12 присутній, перш за все, в м'ясних продуктах. У людському організмі він зосереджений в печінці, де його запаси в кілька міліграмів покривають наші потреби протягом тривалого періоду часу (до трьох - п'яти років). У зв'язку з цим, до того як вітамін В12 був відкритий і виділений, злоякісне недокрів'я лікували великою кількістю яловичої печінки.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.