Синдром токсичного шоку

Синдром токсичного шоку фото

Продовжуючи тему бактеріальних інфекцій, порушену в попередній статті нашої рубрики «Корисно знати», не можна не згадати про доволі відомий нині синдром токсичного шоку (СТШ).

Що ж собою являє цей синдром? СТШ - це мультисимптомна запальна відповідь організму на певні бактеріальні штами, що здатні продукувати деякі види екзотоксинів.

Синдром токсичного шоку був ідентифікований на початку 1980 року в США і відразу ж його зв'язали з використанням внутрішніх абсорбентів - гінекологічних тампонів. В даний час форма токсичного шоку, що визначається як «менструальна», становить близько 70% клінічних випадків. (Слід зазначити, що існує і «не менструальна» форма синдрому токсичного шоку.)

Причини

Точна причина СТШ невідома, але більшість випадків захворювання пов'язане з штамами золотистого стафілококу. Найбільш небезпечним є токсин TSST-1, що продукується стафілококами та пірогенний екзотоксин, що виділяється піогенними стрептококом.

Фактори ризику

Випадки СТШ пов'язують з:

- використанням гігієнічних тампонів;

- тривалим застосуванням антибіотиків;

- деякими методами контрацепції (введення вагінальної діафрагми, протизаплідною губки);

- опіками;

- гінекологічними інфекціями і післяпологовим сепсисом.

Симптоми синдрому токсичного шоку

Якщо причиною СТШ є стрептококи або стафілококи, то симптоми розвиваються раптово, і стан пацієнта погіршується протягом короткого періоду часу.

Як правило, при «менструальній формі» все починається на 3 - 4 день циклу з різкого підвищення температури до 39 С. Артеріальний тиск падає до небезпечно низьких рівнів, з'являється запаморочення.

Інші клінічні ознаки розвиваються протягом декількох годин. Вони включаю в себе: озноб, блювоту, біль в горлі, діарею, біль в м'язах, набряк обличчя. На долонях рук і підошвах ніг може спостерігатися типове шкірне лущення (схоже на сонячний опік).

Важливою особливістю СТШ являється тенденція до рецидиву (в 4% випадків), хоча, на щастя, кожен наступний епізод проявляє себе слабкіше попереднього. При інфікуванні стафілококами синдром повторюється, як правило, через 4 місяці після першого епізоду.

Можливі ускладнення СТШ включають в себе: гостру ниркову недостатність, гангрену, панкреатит, кардіоміопатію, енцефалопатію і набряк головного мозку, тромбоцитопенію, метаболічний ацидоз.

Якщо в СТШ беруть участь стрептококи, то в 70% випадків результат летальний, якщо інфекція, викликана стафілококами, то вірогідність смертельного результату лише 5%.

Коли звернутися до лікаря

Рання діагностика в разі синдрому токсичного шоку надзвичайно важлива, оскільки здатна запобігти прогресуванню захворювання з хорошим шансом на одужання. Якщо у Вас спостерігаються перераховані вище симптоми, їх не варто ігнорувати, і Ви повинні негайно звернутися до лікаря. Повідомте, що використовуєте внутрішні абсорбенти або має місце будь-яка шкірна інфекція, наприклад, прищ, або лопнув міхур.

Лікування

При СТШ пацієнт потребує негайної госпіталізації у відділення інтенсивної терапії. Призначається внутрішньовенне введення антибіотиків. У важких випадках застосовують імуноглобуліни для нейтралізації токсинів, що продукуються бактеріями. Підтримуюча терапію включає в себе внутрішньовенне введення рідин для запобігання зневоднення та пошкодження внутрішніх органів. Якщо перестають функціонувати нирки, підключається апарат для гемодіалізу.

У будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус» при бажанні можна досліджувати біоценоз урогенітального тракту і оцінити загальну бактеріальну масу.

 

аналізи, що потрібні для обстеження
 • БАКТЕРІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
  • Код Назва показника Ціна грн. Час виконання Підготовка
   218 Бактеріологічне дослідження вагінально-ректального мазка на виявлення Streptococcus agalactiae + антибіотикограма
   Ціна грн. Час виконання Підготовка
   350.00 7 днів
   350.00 7 днів
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.