Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ): що це означає?

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ): що це означає? фото

ШОЕ - це абревіатура від "швидкості осідання еритроцитів", аналізу крові, введеного в діагностику приблизно в 1920-х роках. У крові еритроцити мають тенденцію залишатися у зваженому стані, відокремлені один від одного завдяки негативному заряду мембрани. У нормальних умовах білковий компонент плазми є таким, що зберігає поверхневий заряд еритроцитів. У разі виникнення в організмі запальних процесів еритроцити мають тенденцію до агрегації. Чим більші ці кластери, тим швидше відбувається осадження.
Навіщо вимірюється?
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) - це простий тест, який дає загальну інформацію про наявність або відсутність запалення та опосередковано вимірює його ступінь. Динаміка ШОЕ також дозволяє відстежувати перебіг вже діагностованого захворювання. Запалення є частиною імунної відповіді організму. Воно може бути гострим, що швидко розвивається (наприклад, після травми або під час інфекції), або тривалим (хронічним) при наявності аутоімунних захворювань або раку.
ШОЕ – неспецифічний тест, високі результати якого вказують на запалення, не конкретизуючи, де саме це запалення локалізується та що його викликає. Тому його зазвичай використовують у поєднанні з іншими тестами, такими як вимірювання рівня С-реактивного білка, антинуклеарних антитіл, ревматоїдного фактора, фібриногену.
Даний тест корисний для діагностики та моніторингу терапевтичної відповіді конкретних патологій, у тому числі: транзиторного артриту, системного васкуліту, ревматоїдного артриту та системного червоного вовчака. Лікар може призначити аналіз ШОЕ, коли у пацієнта є ознаки та симптоми, які можуть бути пов'язані із запаленням, наприклад: головний біль, біль у суглобах, в ділянці тазу, поганий апетит, втрата ваги.
Які нормальні значення?
 У нормальних умовах значення ШОЕ становить приблизно 10-20 мм на годину. З віком ШОЕ повільно, але впевнено збільшується навіть у клінічно здорових людей, тому нормальний діапазон варіює в залежності від вікової групи, до якої вони належать. У жінок значення дещо вищі, ніж у чоловіків. Здати аналіз можна у будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус».
Які причини зміни ШОЕ?
Як згадувалося вище, збільшення швидкості осідання еритроцитів передбачає наявність тривалого запалення. Отже, показники ШОЕ пропорційні до ступеня запалення, але не обов'язково до тяжкості захворювання. Ще одним серйозним обмеженням є те, що ШОЕ може бути нормальною, навіть якщо інфекція вже почалася, або може бути підвищена, коли ви вже одужали.
 Послаблення негативних зарядів еритроцитів за допомогою білків запалення насправді не відбувається негайно, а потребує кількох днів. Так само запізнюється і нормалізація показників. Високі значення ШОЕ також реєструються при некрозі тканин, вагітності та деяких лімфопроліферативних захворюваннях. Підвищувати ШОЕ можуть і деякі препарати: пероральні контрацептиви, пеніцилін, новокаїнамід, вітамін А.
Деякі ліки, такі як аспірин, кортизон та хінін, можуть знижувати ШОЕ. Якщо значення ШОЕ досить низьке – близьке до 0 мм на годину – причиною може бути алергія чи стан зневоднення організму.
Знижені показники ШОЕ спостерігаються при серповидно-клітинній анемії, поліцитемії, серцевій недостатності та ураженнях печінки.
Як підготуватись?
Здавати аналіз слід натще. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, переохолодження та перегрів, порушення режиму сну, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю, куріння. Завжди бажано проінформувати лікаря про терапію, що проводиться.

Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.