Виразковий коліт

Виразковий коліт фото

    В останнє десятиліття, особливо в країнах Європи, є актуальною проблема виразкового коліту. Вражаються переважно особи молодого віку, а через пізню діагностику хвороба стає причиною інвалідності.
     Виразковий коліт - хронічне запальне захворювання товстої кишки. Типовими симптомами його є біль в животі та діарея, часто змішана з кров'ю. Виразковий коліт дуже схожий з хворобою Крона, але на відміну від неї, вражає тільки поверхневі шари просвіту кишківника, не поширюючись глибоко. Крім того, прояви патології залишаються локалізованими на рівні товстої кишки, в той час як при хворобі Крона можуть бути порушені й інші ділянки травного тракту.
              Причини
              Вчені ще точно не з'ясували причину походження захворювання, хоча вже деякі застарілі гіпотези зазнали краху. Сьогодні ми точно знаємо, що стрес не може привести до виразкового коліту, як це відбувається, наприклад, при псоріазі. Деякі дослідники вважають, що патологію викликає вірус або бактерії, що провокують надмірну запальну реакцію в організмі. Ця реакція, в свою чергу, може змінити нормальний метаболізм клітин слизової оболонки.
Інші гіпотези говорять, що зміна імунної відповіді викликана харчовими, бактеріальними або аутогенними алергенами. Важливу роль, мабуть, грає і спадковість. Деякі дослідження показали більш високий рівень захворюваності серед осіб, у яких родичі страждали від виразкового коліту.
Фактори ризику включають вік, з великим ризиком до тридцяти років і вторинним піком на шостому десятку життя. Жінки більш сприйнятливі до хвороби, ніж чоловіки.
Важливий фактор ризику - це стан, відомий як склерозуючий холангіт, при якому відбувається запалення жовчних протоків. Ці дві хвороби часто пов'язані між собою.
Симптоми виразкового коліту варіюють, в залежності від тяжкості та локалізації запального процесу. Коли це обмежується ректальною ділянкою, у пацієнта може спостерігатися невелика кровотеча і болісний спазм заднього проходу з нагальною потребою дефекації.
              Оскільки запалення має тенденцію поширюватися вгору на інші ділянки товстої кишки, то воно починає супроводжуватися все більш серйозними симптомами.
              Класична симптоматика: пронос з кров'ю, болі в животі, втома, втрата ваги, підвищене нічне потовиділення. Всі ці симптоми схильні до рецидиву. Гострі епізоди чергуються з повною ремісією, за якою знову слідує загострення.
              Діагностика
              При ендоскопічному дослідженні слизової оболонки товстого кишківника видно численні точкові виразки, звідси і назва «виразковий коліт». На пізніх стадіях дрібні ранки зливаються разом, утворюючи великі ураження слизової оболонки.
              Лабораторна діагностика захворювання грунтується на ряді досліджень: калу на приховану кров, С-реактивного білку, швидкості осідання еритроцитів і фекального лактоферину. Здати ці аналізи можна в будь-якому з пунктів забору лабораторії «Лакмус».
              Ускладнення
              Найбільш важким ускладненням виразкового коліту є токсичний мегаколон. Це стан, при якому ободова кишка паралізована і стає неможливим прохід газів і калових мас. Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, це може бути небезпечно для життя.
              Інші ускладнення: залізодефіцитна анемія; зневоднення; постійна діарея. Можливі й позакишкові розлади, такі як артрит, патології жовчних шляхів і печінки, анкілозуючий спондилоартрит. Пацієнти з виразковим колітом мають підвищений ризик раку товстої кишки.
              Лікування і профілактика
              У лікуванні захворювання використовують знеболюючі і протизапальні препарати. Якщо терапія не дає ефекту та при наявності новоутворень застосовується резекція товстої кишки.
 В даний час немає достовірних даних зв'язку між вживанням певних продуктів і хворобою. Жодна із запропонованих теорій не підтвердилася. Однак є продукти, що погіршують симптоматику, особливо під час гострих епізодів: молочні, бобові, багаті клітковиною, а такоє газовані напої, гострі спеції. Їх бажано уникати.
 
 

аналізи, що потрібні для обстеження
Потрібна Консультація спеціаліста?
Запитай у консультанта лакмус
- Поля, обов’язкові для заповнення
Наші спеціалісти звяжуться з Вами найближчим часом!
Під час відправки форми сталась помилка.